Wygrane referendum

REFERENDUM OGŁOSZONE NA 6 WRZEŚNIA JUŻ WYGRALIŚMY!

Zakładając nawet bardzo pesymistyczny wariat, że do urn pójdzie ok 10 milionów Polaków, to będzie tylko świadczyło o tym, że wszelkie proporcje i rozsądek zostały zachwiane przy uchwalaniu artykułu 125. 3 Konstytucji: „Jeżeli w referendum ogólnokrajowym wzięło udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wynik referendum jest wiążący”.

Czyli co, przy sprawowaniu władzy bezpośrednio przez Naród zgodnie z artykułem 4 ustawy zasadniczej, powinno zagłosować ponad 15 milionów Polaków, by wynik referendum był wiążący? Podczas gdy 231 wspaniałych w Sejmie przy sprawowaniu władzy pośrednio, ze wsparciem równie wyjątkowych 51 osób w Senacie oraz prezydenta, mogą z nami robić, co im się podoba poprzez prawo stanowione? Natomiast w referendum miliony głosów zwykłych ludzi mogą być bez znaczenia, bo tak sobie w Konstytucji uchwalili?

Chyba nawet przez pomyłkę, by ratować swój bardzo wygodny i prestiżowy stołek Bronisław Komorowski Polakom i Polsce zrobił ogromną przysługę, wnioskując do Senatu o przeprowadzenie referendum.

Po zakończeniu kampanii referendalnej, już nie będzie tak samo jak przed. Życiem publicznym zainteresowało się i wzięło w nim aktywny udział promując referendum tysiące Polaków jak Polska długa i szeroka. Zwykli Polacy poprzez uaktywnienie się referendum już wygrali, zanim zostało przeprowadzone.

Ta kampania referendalna powinna być kontynuowana poprzez kolejne działania na rzecz przywrócenia państwa obywatelom. Szukajmy tego co wspólne, co nas łączy w sferze publicznej i podejmujmy niezbędne działania. Nie dajmy się dalej dzielić i skłócać. Polska to nasza wspólna sprawa. Podejmijmy wspólnie trud przywrócenia państwa obywatelom, korzystając z podobnych form aktywności jakie zastosowaliśmy w trakcie kampanii referendalnej.

Barbara Berecka

This entry was posted in Demokracja i wolność, Demokracja po polsku, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia and tagged . Bookmark the permalink.