Emigracja, potężna emigracja!

LUDZIE UCIEKAJĄ Z MIEJSC, GDZIE NIE MA WARUNKÓW DO ŻYCIA I ROZWOJU, GDZIE CZUJĄ SIĘ ŹLE

Jedną z najbardziej krytycznych i dotkliwych dla Polaków ocen rządzenia Polską, z którą nie da się nawet dyskutować, jest poziom emigracji. Zwyczajnie ludzie emigrują, uciekają z państwa, które jest wrogie wobec zwykłych obywateli. W Polsce o służebnej roli funkcjonariuszy publicznych wobec zwykłych obywateli, nie ma co nawet wspominać. Tu dość często przedstawiciele struktur państwa i samorządów wyniszczają pojedyncze osoby, całe rodziny i polskie firmy.

”Po jednej fali emigracji, przyszła druga. Za granicą są już 2 miliony Polaków. A w kraju o wyjeździe myśli ośmiu na dziesięciu.

? Nie tęsknię za Polską ? mówi Kasia Młynarczyk. Ma 22 lata, studiowała anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, latem wyjechała z narzeczonym do Skipton w hrabstwie Yorkshire. Plan był taki: zarobić i wrócić. To naprawdę miała być tylko wakacyjna praca w hotelu. Ale zanim lato się skończyło, już zdecydowali: nie wracamy. Jej rodzice też wyemigrowali do Wielkiej Brytanii. Z kolei ojciec narzeczonego ? budowlaniec ? do Norwegii. Brat ? inżynier ? do Włoch.

Wydawało się, że fala emigracji zarobkowej, która wezbrała zaraz po wejściu Polski do Unii już zdążyła opaść. Tymczasem mamy nową falę.

Jedynie 17 na 100 Polaków nie rozważa emigracji!

? Obserwujemy coś, co można porównać do przewracającego się domina ? mówi Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w Work Service. Jedni wyjechali, ciągną drugich. Praca w Polsce przestaje być już podstawowym wyborem. Z najnowszych badań, które Instytut Millward Brown przeprowadził na zlecenie Work Service wynika, że jedynie 17 na 100 Polaków nie rozważa emigracji! Myślą o niej już nie tylko ci, którzy tu nie mają co ze sobą zrobić: ani nie uczą się, ani nie pracują. Myśl o wyjeździe zaczęła towarzyszyć wszystkim grupom: wykształconej i nie; miejskiej i wiejskiej. Także ci, którzy mają etat, a nawet ci, którzy zarabiają powyżej 5 tys. złotych ? nie wykluczają emigracji. Najbardziej popularne kierunki to Niemcy, Anglia, Skandynawia, Holandia, USA.

Przy czym do Stanów głównie chcą młodzi. Do Skandynawii ? każdy, bez względu na wiek, przygotowanie zawodowe. A do Niemiec, Wielkiej Brytanii ? bardzo chętnie inżynierowie, lekarze” – źródło Polska.newsweek.onet.pl

Najgorsze w obecnej sytuacji jest to, że odpowiedzialni za zarządzenie Polską oraz tak zwani samorządowcy nie wyciągają żadnych wniosków z tego co robią, z efektów rządzenia, pracy w samorządach. Im jest ciągle bardzo dobrze i w głębokim poważaniu mają zwykłych ludzi, którzy z miejsca gdzie większość ludzi władzy i osób pełniących funkcje w samorządach lekceważy ich, zwyczajnie uciekają.

Uważam, że skutki społeczne, finansowe potężnej emogracji choćby w zakresie zabezpieczenia społecznego, dla tych którzy zostali w kraju, w miarę upływu czasu będą coraz bardziej dotkliwe. Nie dość, że ze wspólnych pieniędzy wykształciliśmy osoby emigrujące z kraju, zwyczajnie jako społeczeństwo zainwestowaliśmy w nie, to jeszcze ze wspólnej kasy musimy utrzymywać rodziców i dziadków emigrantów, którzy w swej większości wyjechali z Polski nie z jakiegoś kaprysu lecz by szukać miejsca na ziemi, gdzie rządzący nie wykorzystują i nie lekceważą zwykłych ludzi, tak jak ma to miejsce w Polsce.

W Polsce nie dość, że nie prowadzona jest polityka społeczna, to jeszcze mamy bardzo dużo przejawów wyniszczania ludzi i kraju, czego jednym ze skutków jest potężna emigracja. Prowadzenie przez rządzacych polityki antyspołecznej, jest problemem, którego rozwiązanie nie powinno być odkładane.

Polityka społeczna

W pierwszej kolejności w trybie pilnym powinny zostać obniżone kilka razy zawyżone pensje i inne przywileje ludzi władzy oraz ograniczona liczba pieniędzy przeznaczana na funkcjonowanie struktur państwa, samorządów i instytucji publicznych. To można zrobić tu i teraz. Potrzebna jest tylko wola polityczna. Skoro nie ma pieniędzy, to nie ma. Trzeba ich sprowadzić na ziemię, by czuli na własnych skórach, w jak rządzonym kraju żyją. A to jest przecież dopiero początek listy niezbędnych czynności, jakie muszą zostać wykonane, by między innymi powstrzymać emigrację.

Barbara Berecka

This entry was posted in Demokracja i wolność, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia, Kampania Edukacji Obywatelskiej, Polityka społeczna, Życie społeczno-polityczne and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.