Zdaniem ETPC można było obniżyć emerytury byłym funkcjonariuszom SB

ROZSĄDEK ZWYCIĘŻYŁ W STRASBURGU

Ofiary systemu często mają głodowe emerytury, a ci co im demolowali życie, mieli znacznie wyższe świadczenia. Jak widać, walczyli do końca, by utrzymać niczym nie uzasadnione przywileje.

Nie jestem za braniem odwetu na kimkolwiek. Nie może być jednak tak, że będziemy nadal pracować na zawyżone emerytury lub wynagrodzenia dla wybranych. Dobrze, że w Strasburgu zwyciężył rozsądek. Nie zapomniano o tych, którzy składają się na emerytury.

”Skargi byłych funkcjonariuszy SB na polskie przepisy odbierające im wysokie emerytury nie zostały dopuszczone do rozpatrzenia przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu – poinformował Trybunał w komunikacie prasowym.

Decyzja Trybunału, podjęta przez izbę siedmiu sędziów, jest ostateczna. Dotyczy ona skarg Adama Cichopka i 1627 innych osób przeciwko Polsce, związanych z uchwaloną w 2009 r. tzw. ustawą dezubekizacyjną, która obniżyła emerytury ok. 41 tys. funkcjonariuszy służb specjalnych PRL i 9 członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Jak poinformowano w komunikacie, Trybunał uznał, że system obniżający emerytury nie oznaczał „nadmiernych obciążeń dla skarżących, którzy nie doznali utraty środków do życia albo całkowitego pozbawienia świadczeń, a system ten był i tak bardziej korzystny niż inne systemy emerytalne”.

– Trybunał uznał też, że praca skarżących w służbie bezpieczeństwa, stworzonej po to, by naruszać podstawowe prawa człowieka chronione przez Europejską Konwencję, powinna być uważana za istotną okoliczność dla zdefiniowania i uzasadnienia kategorii osób, które mogą być objęte redukcją świadczeń emerytalnych – wyjaśniono.

Zdaniem sędziów w Strasburgu polskie władze „nie rozszerzyły zakresu tych środków poza to, co było konieczne, by osiągnąć uzasadniony cel, jakim było ukrócenie przywilejów emerytalnych, z których korzystali członkowie dawnej komunistycznej policji politycznej, aby zapewnić większą uczciwość systemu emerytalnego”” – źródło Onet.pl za PAP.

Mam nadzieję, że wyrok jest również furtką, powinien dodać odwagi osobom decyzyjnym, by zmniejszyć nadmierne dysproporcje w dochodach, w tym poprzez obniżenie zawyżonych jak na polskie warunki, zupełnie nie powiązanych z efektami pracy, wartością pracy wynagrodzeń w sferze budżetowej.

Polityka antyspołeczna

Obecne dysproporcje w dochodach, dosłownie z kosmosu brane wysokości wynagrodzeń dla części pracowników sfery budżetowej, są przecież formą nadmiernego wyzysku tych, którzy zarabiają śmieszne pieniądze i składają się na zbyt wysokie wynagrodzenia ludzi władzy.
Przecież konieczne jest skorygowanie błędów jakie zostały popełnione przy ustalaniu wynagrodzeń w sferze budżetowej.

Barbara Berecka

This entry was posted in Demokracja i wolność, Najważniejsze wiadomości, Polityka społeczna and tagged , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Zdaniem ETPC można było obniżyć emerytury byłym funkcjonariuszom SB

Comments are closed.