Ogromna siła, ogromne możliwości!

JESTEŚMY WIELE WARCI!

Polakom, Polsce potrzeba zdecydowanie większej aktywności zwykłych ludzi w sferze publicznej. Nie jest tak, że w Polsce nie ma mądrych, przedsiębiorczych ludzi, którzy by byli w stanie nadać ton pracy w sferze publicznej. By byli w stanie zmienić, podnieść standardy działania zarówno pod względem merytorycznym jak i etycznym, moralnym. Nie jest tak, by w Polsce brakowało ludzi, którzy są w stanie poprowadzić ludzi i kraj do rozwoju, przyzwoitej pozycji w Europie i świecie.

Tylko niestety jest tak, że ludzie przedsiębiorczy, wartościowi, którzy w życiu nie potrafią przepychać się łokciami, dali się zepchnąć na margines życia publicznego. Ponieważ w Polsce bardzo trudno zarabia się przyzwoite pieniądze pracując uczciwie, to często status materialny tych co szanują ludzi i prawo jest niższy niż ludzi władzy i ich popleczników. Poprzez obrzydliwe kliki i koterie, a w konsekwencji poprzez wysokość dochodów z przyzwoitych ludzi robi się nieudaczników życiowych, którzy przestają wierzyć sami w siebie, swoje możliwości, którzy często poniewierani są przez rządzących, w tym przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Bo jak dość powszechnie wiadomo w Polsce cwaniactwo, omijanie prawa, kolesiostwo są w bardzo wysokiej cenie w przeciwieństwie do pracowitości i uczciwości.

Myślę, że nie ma powodów, by mieć kompleksy wobec tych co mają więcej i są lepiej ubrani, wypielęgnowani. Trzeba szukać tego co dobre w nas samych i ludziach z naszego bliższego oraz dalszego otoczenia. Trzeba dodawać odwagi i wiary samym sobie oraz osobom które znamy, z którymi być może współpracujemy lub możemy podjąć współpracę, działalność w sferze publicznej na rzecz dobra wspólnego.

Słuchajcie, jesteśmy wiele warci, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. W Polakach i Polsce tkwią ogromna siła, ogromny potencjał, które marnują się dlatego, że stoimy z boku, daliśmy się zepchnąć na margines życia publicznego w większości przypadków małym ludziom, bardzo interesownym cwaniakom, którzy dbają jedynie o siebie i swoje najbliższe otoczenie, a Polaków i Polskę mają daleko z tyłu.

Wszystkim, którym nie jest obojętny los Polaków i Polski, nie pozostaje nic innego, jak aktywne włączenie się do życia publicznego. Musimy pracować na rzecz dobra wspólnego. Musimy przejmować odpowiedzialność, musimy patrzeć ludziom władzy na ręce i wywierać presje do zmiany sposobów działania, gdy ludzie władzy i funkcjonariusze publiczni pomiatają ludźmi i lekceważą prawo.

Ci którzy nie wiedzą co robię, czym się zajmuję, to zapewne sobie myślą, że to są tylko słowa, słowa, słowa… Ale mnie się wydaje, że nie jest tak źle.
Ja bardzo mocno zaangażowałam się w pracę w ruchu stowarzyszeniowym szczególnie w zakresie promowania znaczenia edukacji obywatelskiej, w tym edukacji prawnej oraz wszelkich działań na rzecz praworządności.

Wszystkich, którym nie jest wszystko jedno zachęcam do przyłączania się do już działających grup obywatelskich. Jeżeli macie własne pomysły na działalność publiczną, swoje wizje, nic nie stoi na przeszkodzie, by tworzyć swoje grupy od początku.

Przebudowa sceny politycznej

Jeżeli nie cenicie świętego spokoju, jesteście wrażliwi, chętni do pracy na rzecz dobra wspólnego, zapraszam do współpracy, do zapisywania się do Stowarzyszenia Na Rzecz Praworządności, którego jestem wiceprezesem, które stworzyliśmy w Lublinie, a które może działać na terenie całej Polski.
Informacje na temat Stowarzyszenia, spraw które są dla nas ważne, znajdziecie pod adresem www.sprawiedliwosc.org.

Barbara Berecka

This entry was posted in Demokracja i wolność, Demokracja po polsku, Dyskusje społeczno - polityczne, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.