Problemy z przestrzeganiem praw obywatelskich

SZACUNEK DO LUDZI I PRAWA POWINIEN BYĆ FUNDAMENTEM, NA KTÓRYM BUDOWANE JEST PAŃSTWO

W dorocznym raporcie o prawach człowieka na świecie Departament Stanu USA wytknął Polsce problemy w tym zakresie.
Nie było by sprawy, co myślą sobie przedstawiciele innego państwa, gdyby nie fakt, że znaczna część Polaków wyraża jeszcze surowsze oceny niż ludzie, którzy na problemy patrzą z zewnątrz.
My bardzo często jesteśmy osaczeni i zupełnie bezradni.

Niepokonani 2012 – zaproszenie na kongres

”Zwrócono jednak uwagę na „nieskuteczny system wymiaru sprawiedliwości i powolne procedury sądowe”. Wypomniano Polsce, że w ciągu minionego roku „nieznane osoby dokonały szeregu ataków symbolicznego wandalizmu wobec miejsc związanych z niemiecką i litewską mniejszością”. Wytknięto też Polsce „istotne zwiększenie monitoringu przez rząd połączeń telefonicznych bez nadzoru sądowego”.

Inne problemy dotyczące praw człowieka to m.in. zwlekanie przez rząd z wykonaniem postanowień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i z restytucją mienia prywatnego. Ustawy przeciw zniesławianiu ograniczyły wolność słowa i prasy, uznając za przestępstwo wypowiedzi, publikacje i treści w internecie, które zniesławiają urzędników państwowych” – stwierdza raport.

Czytamy w nim również o „dyskryminacji kobiet na rynku pracy, seksualnej eksploatacji dzieci, handlu żywym towarem i dyskryminacji oraz przemocy przeciwko mniejszościom etnicznym i seksualnym”.

Raport krytykuje poza tym „naruszanie praw pracowników do zrzeszania się lub wstępowania do związków zawodowych”” – źródło Onet.pl.

W mojej ocenia, która jest efektem bardzo uważnych obserwacji i osobistych doświadczeń sytuacja w Polsce w zakresie przestrzegania praw zwykłych ludzi, praw człowieka jest wręcz tragiczna.
Prawo dla polskiego funkcjonariusza publicznego praktycznie nie znaczy nic, pogarda wobec zwykłego, nieustosunkowanego człowieka jest wręcz standardem. Zwykli ludzie traktowani są jak bezrozumne istoty.

Urzędnicy i inni funkcjonariusze publiczni robią co im się podoba, faktycznie nie funkcjonuje nadzór nad ich pracą. W znacznej większości sędziowie kpią sobie z ludzi i prawa.

Obecny stan rzeczy nie powinien trwać ani dnia dłużej. Zwykli obywatele na co dzień muszą zacząć przeciwstawiać się gardzeniu człowiekiem i prawem. Prawo musi prawo znaczyć.

Barbara Berecka

This entry was posted in Bez kategorii, Demokracja i wolność, Demokracja po polsku, Dyskusje społeczno - polityczne, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia, Kampania Edukacji Obywatelskiej and tagged , , , , . Bookmark the permalink.