Odszedł aktywny, świadomy obywatel świata

ODSZEDŁ AKTYWNY, ŚWIADOMY OBYWATEL CZECH, EUROPY I ŚWIATA

Wczoraj zmarł Vaclav Havel – aktywny obywatel świata, człowiek, któremu nie było wszystko jedno. Havel był między innymi działaczem opozycji antykomunistycznej, pisarzem, prezydentem Czechosłowacji (1989-1992), prezydent Republiki Czeskiej (1993-2003).

Dla mnie był wzorem aktywnego obywatela, który inicjował debatę publiczną, stawał po stronie więźniów politycznych, opowiadał się za demokratyzacją Czechosłowacji. Był współzałożycielem i jednym z pierwszych prelegentów inicjatywy obywatelskiej dla karty praw człowieka Karta 77, która stała się fundamentem dla porządku konstytucyjnego Czechosłowacji, a następnie Republiki Czeskiej. Był jednym z założycieli antykomunistycznego Forum Obywatelskiego. Działał z sukcesem na rzecz wprowadzenia demokracji parlamentarnej w Czechosłowacji.

Pamiętacie, co mówił Jan Paweł II „Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli”
Jeżeli tak spojrzymy na sprawę, to wczoraj Republika Czeska znacznie zbiedniała, straciła bardzo świadomego, aktywnego obywatela formatu światowego, który jest jednym z symboli przemian w Europie środkowej i wschodniej w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Z ludźmi tak jest, że przychodzą i odchodzą. To bogactwo w postaci świadomych obywateli, które tracimy powinno być uzupełniane poprzez wychowanie i kształcenie kolejnych świadomych obywateli. Havel należał do tej grupy ludzi, która pozostawiła po sobie spory dorobek, który może służyć nie tylko Czechom. Przecież nikt nam Polakom nie zabroni, by w życiu publicznym nie stać z boku, gdzieś w kącie i milczeć, tylko by wzorem Vaclava Havla brać sprawy we własne ręce.

Przecież nie było tak, że czeski intelektualista od razu zdobył uznanie, że władze go kochały. Wręcz przeciwnie po stłumieniu praskiej wiosny otrzymał zakaz publikacji, był jednym z bardziej znanych dysydentów, krytyków systemu komunistycznego. Przez lata był wierny swoim ideałom i narażał się władzy, która była bardziej bezwzględna wobec przeciwników systemu niż obecnie rządzący.

Odszedł człowiek, aktywny, bardzo świadomy obywatel, których bardzo brakuje w Polsce, ale w Europie również. Myślę, że nie ma powodu byśmy w grupie powtarzali to, co wmawiają nam specjaliści od marketingu politycznego oraz wiodące media. Warto przyjrzeć się temu, jak myślał, co robił, jak działał były prezydent Czechosłowacji i Republiki Czeskiej, który dla mnie jest wzorem świadomego, aktywnego obywatela. Uważam, że trzeba korzystać z przykładu, dorobku Vaclava Havla przy kształtowaniu postaw obywatelskich. Być świadomym, aktywnym obywatelem nie znaczy pełnić funkcję publiczną, żyć wygodnie i spokojnie, całymi garściami czerpać profity z racji bycia wybranym przez zdezorientowanych, zmanipulowanych wyborców.

Ustawy konstytucyjne Republiki Czeskiej

Objęcie funkcji prezydenta Czechosłowacji, a następnie Republiki Czeskiej w przypadku Vaclava Havla było naturalną koleją losu po zmianie systemu politycznego. Mam takie przekonanie, że byłego prezydenta Republiki Czeskiej od części polskich opozycjonistów, którzy przejęli władzę różniło to, że on był doświadczonym intelektualistą, który między innymi potrafił formułować myśli i przelewać je na papier. Polscy byli dysydenci, którzy zabrali się za rządzenie potrzebowali doradców, bo często sami mają problem z rozumieniem pojęć, formułowaniem myśli.

Tak jakoś wyszło, że właśnie mamy gościa z Czech. Nasz gość uważa, że Havel był dobrym prezydentem.

Barbara Berecka

This entry was posted in Demokracja i wolność, Dyskusje społeczno - polityczne, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia, Ludzie, Najważniejsze wiadomości, współdziałanie i współpraca, Życie społeczno-polityczne and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.