Ostatnio pozwoliłam sobie na skupienie się w stronie na według mnie bardzo ważnej, służebnej roli państwa wobec zwykłego człowieka – obywatela. Będą jeszcze kolejne materiały w serii „Służyć ludziom”. W ostatnich dwóch artykułach położyłam nacisk na element ludzki, który uważam bardzo zawodzi w strukturach państwa polskiego. To ludzie, ludziom tworzą to piekło pogardy i bezprawia. Dostrzegam jeszcze inne ważne elementy w sprawie o których napiszę.
Te zdjęcia przyrody chcielibyśmy, żeby trochę przynajmniej uspakajały, łagodziły atmosferę.
Dzisiaj chciałam rozpocząć cykl pytań bardzo politycznych na temat edukacji, które kieruję oczywiście do wszystkich czytelników strony. Bardzo liczę na Wasz aktywny udział w pomyśle. Chciałabym zrobić taką internetową burzę mózgów, która bardzo bym chciała, aby stała się początkiem szerszej dyskusji na temat roli i miejsca oświaty w Polsce.
Pytania wysłaliśmy kilku politykom reprezentującym różne partie polityczne. Zobaczymy na ile poważnie potraktują pomysł. Jedna z posłanek z Lubina obiecała mi osobiście, że bardzo chętnie weźmie udział w naszej dyskusji.
Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by politycy dołączyli się do dyskusji odpowiadając na pytania w miejscu przeznaczonym na komentarze.
Bardzo proszę wszystkich, którzy zachcą odpowiedzieć na pytania, by swoje odpowiedzi zamieścili w miejscu przeznaczonym na komentarze. Poczekamy kilka dni, mam nadzieję, że zbierzemy przynajmniej kilka odpowiedzi i opublikujemy je w stronie, w miejscu przeznaczonym na artykuły.
PYTANIA BARDZO POLITYCZNE:
1. Pierwsze skojarzenia jakie Pani/Panu przychodzą na temat edukacji i obecnego stanu edukacji w Polsce.
2. Jaką rolę powinna odgrywać edukacja w budowaniu siły państwa i utrzymaniu jej?
3. Jak duża według Pana/Pani powinna być ingerencja polityków w edukację poprzez stanowione prawo?
4. Czy dostrzega Pani/Pan nawet wśród polityków problem mieszania znaczenia pojęć takich jak:
demokracja ? totalitaryzm
polityka społeczna ? pomoc społeczna?
5. Co Pan/Pani sądzi o pomyśle pracy ponad podziałami politycznymi w wybranych obszarach, które są niezwykle ważne z punktu widzenia Polski i Polaków, np. edukacja, eliminowanie patologii z urzędów, sądów itp., polityka społeczna w tym ubezpieczenia społeczne i demografia?
6. W Iskra1.pl zaproponowaliśmy edukacyjną kampanię społeczną. W artykule ?Zróbmy kampanię społeczną? jako takie bardzo ważne obszary wyróżniłam sprawy państwa prawa, edukacji obywatelskiej i edukacji przygotowującej do życia, polityki społecznej w tym systemu ubezpieczeń społecznych i bezpieczeństwa. Bardzo często w Iskrze1.pl zwracamy uwagę na szacunek funkcjonariuszy publicznych (polityków, urzędników, policjantów, sędziów itp.) do zwykłego człowieka ? obywatela
Według Pana/Pani na ile istotne są to sprawy z punktu widzenia aktywnego obywatela (polityka)?
Zróbmy kampanię społeczną
Barbara Berecka
One Response to Pytania bardzo polityczne