Służyć ludziom – procedury, procedury, procedury!!!

Prawo jest dla ludzi, reguluje stosunki międzyludzkie!

Nie da się przywrócić państwu właściwej roli, przekształcić Polski z państwa, które jest dla ludzi władzy w państwo, które będzie służyć obywatelom, bez przestrzegania ustalonych zasad, w tym prawa proceduralnego.

Uważam, że nie można dalej tolerować takiej sytuacji, hipokryzji w państwie, gdzie jest nadmiar prawa, którego bardzo często nie przestrzegają funkcjonariusze publiczni.
Prawo jest dla ludzi, ma regulować stosunki międzyludzkie, a nie utrudniać życie zwykłym obywatelom. Prawo nie może być narzędziem do osaczania ludzi, pomiatania nieustosunkowanymi obywatelami przez funkcjonariuszy publicznych.

Artykuł 7. Konstytucji rozstrzyga, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.
Z przepisu (na podstawie) jasno wynika, że urzędnicy, policjanci, sędziowie itp.mogą działaś jedynie na podstawie prawa. Innej możliwości nie ma. Wszelka samowola i radosna twórczość są niedopuszczalne. Do każdej czynności podjętej przez urzędnika, policjanta, sędziego itp. musi być podstawa prawna. Przestrzeganie prawa proceduralnego nie jest żadną łaską. To jest obowiązek funkcjonariuszy publicznych.

Budynek KRUS w Lublinie pięknieje.

Kodeksy: postępowania cywilnego, postępowania administracyjnego, postępowania w sprawach o wykroczenia, postępowania karnego i tym podobne prawo nie są po to, aby być, by je można było bezkarnie naruszać. Prawo regulujące sposób postępowania, ma przede wszystkim funkcję użytkową. Reguluje sposoby postępowania, zachowania się w określonych sytuacjach. Prawo proceduralne jest narzędziem, które powinno służyć do zapewnienia obywatelom równości, jego przestrzeganie zapobiegałoby dyskryminacji.
Ustawy zwane kodeksami i inne prawo proceduralne są podstawą do podejmowania czynności w urzędach, sądach i innych instytucjach przez funkcjonariuszy publicznych. Przypominam nie wiem już który raz: nie można podejmować decyzji w sposób dowolny, bo wtedy gdy decyzje podejmowane są w sposób dowolny, to dochodzi do klasycznej samowoli.

A jednak nie demokracja

Gdy analizuje się postępowanie polskich funkcjonariuszy publicznych pod kątem zgodności z prawem proceduralnym, to bardzo często wychodzi na jaw, że ludzie reprezentujący państwo nie dopełniają obowiązków lub przekraczają swoje uprawnienia.

Państwo musi być dla obywatela

Słuchajcie, nikt przecież w Polsce nie jest zwolniony z przestrzegania ustaw i innego prawa. Nie tylko nie może być tak, że tylko zwykli obywatele muszą przestrzegać obowiązujące prawo, a funkcjonariusze publiczni mogą uprawiać radosną twórczość, robić co im się podoba. Od ludzi reprezentujących państwo mamy prawo wymagać, oni powinni służyć dobrym przykładem, a nie bardzo często demoralizują innych.

Barbara Berecka

This entry was posted in Demokracja i wolność, Demokracja po polsku, Dyskusje społeczno - polityczne, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia, Państwo prawa, Samorządność i samorządy, współdziałanie i współpraca, Życie społeczno-polityczne and tagged , , , , . Bookmark the permalink.