Relacje międzyludzkie w życiu społecznym

EDUKACJA TO PODSTAWA

EDUKACJA OBYWATELSKA I EDUKACJA PRZYGOTOWUJĄCA DO ŻYCIA

ROLA POLITYKÓW W RAMACH EDUKACJI OBYWATELSKIEJ

CO JEST WAŻNIEJSZE LICZNE SAMORZĄDY, URZĘDY CZY SZKOŁY?

Zanim przejdę do omawiania zaplanowanych zagadnień odniosę się do planowanej dość masowej likwidacji szkół – na problem zwracała mi uwagę zaprzyjaźniona nauczycielka, przed chwilą przeczytałam również na jednym z blogów wpis na ten temat.

Słuchajcie, nie wiem jak pisać, by słowa trafiały do polskich elit politycznych. Problem uważam powinien zainteresować zarówno przedstawicieli polityków powiązanych z władzą i opozycją centralną, jak i samorządową.

PANOWIE I PANIE – EDUKACJA – TO PODSTAWA DO WSZELKIEGO ROZWOJU!!!

W poprzednie epoce politycznej budowano i utrzymywano szkoły, a nowa władza je teraz chce zlikwidować? Może czegoś nie wiem, nie rozumiem, nie mam odpowiednich wyliczeń? A może rządzący nie potrafią odróżniać spraw bardzo ważnych od mało istotnych? Co to znaczy? Szkoły są nierentowne? Nie opłaca się inwestować w młode pokolenie i rozwój?

Musimy pamiętać, że ta granda odbywa się za naszym, milczącym przyzwoleniem, nas rodziców i dziadków. Na nadmiar urzędów, urzędników, sadów, samorządów, samochodów, telefonów, bardzo wysokich pensji i jeszcze nie wiem czego, pieniądze są, a na szkoły brakuje?

Pamiętam jak nasze dzieci były w wieku przedszkolnym. Nowa władza samorządowa kilka lat wcześniej przejęła prowadzenie przedszkoli. Wiadomo, brakowało pieniędzy, padła propozycja: przedszkole zlikwidować trzeba. My rodzice zorganizowaliśmy się. Osobiście prowadziłam negocjacje z wójtem i radnymi. Do dnia dzisiejszego część lokalnych ” działaczy” pamięta mi i mojemu mężowi, że kiedyś to między innymi my zburzyliśmy ich plany. Radny poprzedniej kadencji z sąsiedniej wsi, którego ja nie znałam na zebraniu, gdy zgłosiłam jakąś wątpliwość do pomysłów władzy powiedział: – pani to zawsze musi namieszać. Owszem mieszaliśmy upominając się o drogi dojazdowe do posesji o szkołę, a przede wszystkim o przedszkole.

Minęło kilka lat, a oni nam ciągle pamiętają. Do czasu kiedy nasze dzieci chodziły do przedszkola, likwidacja kończyła się na planach. Proponowałam rodzicom, nauczycielom powalczmy o przedszkole dla następnych roczników. Były wójt głośno mówił, że brakuje pieniędzy i puszczał do nas oko. Bo to jest taki człowiek, który jak mało kto wie, co to jest samorządność i demokracja. Do utrzymania placówki, przeznaczenia pieniędzy potrzebne mu było wsparcie społeczne, którego zabrakło. Zaproponowaliśmy tanie rozwiązanie, takie trochę eksperymentalne, uwzględniające możliwości finansowe gminy. Powtórzę raz jeszcze – zabrakło wsparcia społecznego. Ludzie nie potrafili spojrzeć na sprawę z punktu widzenia potrzeb środowiska. Pamiętam po takim ważnym spotkaniu w kuratorium, które gotowe było wesprzeć projekt, pracownik instytucji powiedział, że to bardzo smutne, że rodzice działają przeciw sobie i swoim dzieciom. Był normalnie w szoku.

Piszę o tym celowo, bo musicie wreszcie zdać sobie sprawę, że likwidacja nie jest problemem, to Nasza bierność, zgoda na likwidację jest problemem, której skutkiem jest likwidacja placówek oświatowo – wychowawczych i nie tylko.

POMYŚLCIE O TYM CO NAPISAŁAM!

Na iskra.ehost.pl zamieściliśmy bardzo ważny dla mnie, uważam interesujący fragment pracy pod tytułem ” Współdziałanie wychowanków w organizowaniu życia społecznego szkoły średniej” – ” Czynniki warunkujące współdziałanie wychowanków w organizowaniu życia społecznego szkoły” – gorąco polecamy lekturę materiału i zapraszamy do dyskusji.

Dlaczego ten fragment pracy jest szczególnie dla mnie ważny? – To bardzo proste, ponieważ dotyczy relacji międzyludzkich. To nie duże pieniądze dają mocne fundamenty pod potężne budowle na niwie życia społecznego, pomyślność państw, tylko ludzie poprzez swoje postawy, sposób wykonywania powierzonych zadań i wzajemne relacje. Głupcy, ludzie nieodpowiedzialni są w stanie roztrwonić wszelki potencjał i każde pieniądze.

Szkoły, wszelkie działania edukacyjne powinny być skupione na przygotowaniu młodego pokolenia do życia i pracy. Ważnym elementem dorosłego życia powinien być świadomy udział w życiu społeczności lokalnej i państwa.

Trudno jest nawet poprzez jakąś serię wykładów i spotkań przekonać człowieka do aktywności w życiu społecznym. O wiele łatwiej jest systematycznie w sposób naturalny, od najmłodszych lat wprowadzać dorastającego człowieka do roli świadomego, aktywnego obywatela. Próbowałam, to naprawdę działa. Dzieci i młodzież bez problemu zainteresują się tym, co dzieje się w społeczności lokalnej, w kraju i świecie. Do realizacji projektów wychowania w szkołach i innych placówkach opiekuńczo – wychowawczych nie potrzeba dodatkowych pieniędzy, potrzebni są dobrze przygotowani, entuzjastycznie nastawieni, przekonani o powodzeniu projektu nauczyciele – wychowawcy, dyrektorzy szkół i inni zainteresowani.

Nawet zła wola władz, nie była by w stanie zatrzymać entuzjastycznie nastawionych ludzi. Pamiętacie Solidarność i ten ogromny potencjał społeczny?

Choć nie jest łatwo zmieniać świadomości dorosłych już ludzi, to edukacja obywatelska tej grupy jest niezbędna i musi być prowadzona.  W jaki sposób? Myślę, że trzeba by rozpocząć od aktywnych politycznie działaczy samorządowych. Im trzeba wyjaśnić, co to jest demokracja, samorządność itd.

Animatorami edukacji obywatelskiej powinni być politycy, ja uważam, że posłowie mają ogromne możliwości z których nie korzystają.

Bo w sprawie najważniejsi są ludzie kompetentni, pełni pasji i entuzjazmu.

Barbara Berecka

This entry was posted in Bez kategorii, Demokracja i wolność, Demokracja po polsku, Dyskusje społeczno - polityczne, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia, Najważniejsze wiadomości, Państwo prawa, Polityka społeczna, Samorządność i samorządy, współdziałanie i współpraca, Życie społeczno-polityczne and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to Relacje międzyludzkie w życiu społecznym

  1. Rosalind Bermejo says:

    I truly wanted to post a comment to thank you for the precious steps you are posting at this site. My prolonged internet research has now been paid with wonderful know-how to go over with my company. I would state that that many of us site visitors are truly blessed to exist in a great website with very many perfect individuals with great pointers. I feel pretty lucky to have used the web pages and look forward to so many more pleasurable moments reading here. Thank you once again for everything.

  2. Addrienne says:

    Created the greatest articles, you have.

  3. Lucka says:

    Wait, I can”t fathom it being so straightforward.

Comments are closed.