W dniu wyborów bądźmy egoistami

W dniu wyborów pamiętajmy o swoich potrzebach i oczekiwaniach, bądźmy egoistami.
Psychologia potwierdza, że człowiek przy dokonywaniu różnych wyborów w dużym stopniu kieruje się emocjami. Bezwzględnie wykorzystują to politycy i ich specjaliści od propagandy, manipulacji i reklamy politycznej.


Kampanie wyborcze, to są wręcz gry na ludzkich emocjach. Spektakle z udziałem polityków, gubią istotę samych wyborów. Zmanipulowani ludzie idą na wybory, głosują lub nie biorą udziału w głosowaniach, często wbrew swoim interesom.

Korzystajmy z naszych konstytucyjnych praw

Jakie dla mnie znaczenie ma, czy kandydat jest ładny, czy brzydki, wysoki czy niski, jest łysy czy ma piękną bujną czuprynę? Ma piękną żonę, czy nie ma żony. Jakie znaczenie dla ludzi może mieć, czy reprezentuje ich kobieta, a może jednak mężczyzna? Czy ważne jest, że kandydat jest spokojny, dobrze prezentuje się w mediach? Może dla nas problemem jakimś jest, że kandydat mówi dużo i głośno lub programowo milczy?

Myślę, że podstawowy problem polega na gubieniu w przedwyborczych dyskusjach i kampaniach istoty spraw. Po co są wybory?
Kandydata na jakie stanowisko wybieramy- na czym będzie polegała jego praca? Jakie wybierany człowiek powinien mieć kompetencje, cechy charakteru, czy ma wystarczające doświadczenie do przyszłej pracy?

Uważam, że przed dokonaniem selekcji w wyborach politycznych, warto pamiętać, iż wybieramy naszych przedstawicieli do określonych władz.
Prezydent, parlamentarzysta, radny itp. Każde ze stanowisk, funkcji ma określone uprawnienia, zadania do wykonywania. Wyobrażacie sobie prywatną firmę- w której na prezesa wybiera się przypadkowego, ładnego pana lub panią? Wybrany prezes, stanowiska kierownicze obsadza w firmie swoimi kolegami- nieudacznikami . Może tak być? Długo przetrwa firma na konkurencyjnym rynku, gdzie w ten sposób pozyskuje się ludzi do zarządzania? Już widzę miny specjalistów od rekrutacji. Wybór pracowników, to przecież cały proces. Wygląd jest ważny, ale bez przesady, to jest czynnik dominujący w konkursach piękności. My zaś zastanawiamy się nad wyborami politycznymi.

To my jesteśmy paniami i panami, którzy wybierają, wynajmują ludzi do zarządzania. Czy normalnym jest, żeby pan usługiwał swojemu lokajowi?

Uważam, że zbyt mała kontrola społeczna poczynań rządzących, doprowadziła do postawienia na głowie sposobu rządzenia w Polsce. Ci którzy zostali wynajęci do rządzenia, stawiają się w roli panów i czerpią liczne korzyści z pełnionych funkcji, inne niż oficjalnie przyznane.

W moim odczucie demoralizacja, arogancja sporej części ludzi władzy przekroczyła wszelkie dopuszczalne granice.

Uważam, że przed wrzuceniem do urny kartki, warto przypomnieć sobie – po co my to robimy? Jak cel mają wybory?

Nie trzeba wiedzy specjalistycznej, żeby postawić pytania i odpowiedzieć na nie.

Trzeba tylko w tym momencie być egoistą, uświadomić sobie – czego ja oczekuję od nowo wybranych osób?
Czy jestem za dalszym płaceniem wysokich podatków, za niewyobrażalnie przerośnięty aparat państwa, chcę utrzymywania z moich pieniędzy ZUS, KRUS i całej masy innych instytucji? Czy odpowiada mi utrzymywanie za publiczne pieniądze ogromnych ilości samochodów służbowych, telefonów itp? A może jesteście zadowoleni, gdy funkcjonariusze publiczni traktują ludzi jak idiotów, bezrozumne istoty? Wymiar sprawiedliwości, służba zdrowia, oświata – wszędzie często bardzo niejasne, kosztowne działanie władzy. Odpowiada Wam sytuacja, gdy jest duże bezrobocie, brak perspektyw na rozwój, której skutkiem jest olbrzymia emigracja – głównie wykształconych, młodych ludzi?

”Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli”

Myślę, że przed dokonaniem wyboru warto i trzeba być egoistą. Trzeba pomyśleć o swoich sprawach, oczekiwaniach, potrzebach i możliwościach ich realizacji, gdy będą rządzić określone partie, określeni ludzie.

Warto być egoistą, który godzi się tylko na płacenie podatku w rozsądnej wysokości.
Pamiętacie, że kiedyś dawno temu, co dziesiąty snop zboża trzeba było oddać. To co jest obecnie, przerosło wszelkie granice absurdu.
W wyborach politycznych powierzamy obowiązki ludziom, którzy następnie zarządzają społecznością lokalną lub państwem. Wybrani, nie robią łaski – muszą służyć wyborcom. Są obowiązani dbać o stwarzanie warunków do rozwoju jednostki, rodziny społeczeństwa. Zadowoleni, żyjący na wyższym poziomie obywatele, to również po zliczeniu aktywów – bogatsze państwo – dlatego w dniu wyborów warto i trzeba być egoistą, który zabezpiecza interesy swoje, swojej rodziny i kraju.

Barbara Berecka

This entry was posted in Bez kategorii, Demokracja i wolność, Demokracja po polsku, Dyskusje społeczno - polityczne, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia, Życie społeczno-polityczne and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to W dniu wyborów bądźmy egoistami

Comments are closed.