Jaka jest oferta polityczna w Polsce?

Jaka jest oferta polityczna dla wymagających wyborców, jaka jest oferta polityczna w Polsce?

Nie wiem, co Wy na ten temat myślicie, ale ja mam przekonanie, że Polakom i Polsce nie potrzeba nadymania się polityków przed kamerami, nie potrzeba nam jazgotu, nie potrzebne nam są debat o wszystkim i niczym jednocześnie z których w zasadzie nie wynika nic.

Odwracanie uwagi od spraw najważniejszych, zakrzykiwanie istoty problemów służy doraźnym korzyściom osobistym i grupowym, działa przeciwko interesom zwykłych ludzi i Polski.

Co nas wyborców mogą obchodzić jakieś pojedyncze lub grupowe interesiki małych egoistów?

My powinniśmy również jak politycy być egoistami. Musimy myśleć o sobie, swoich rodzinach, regionie w którym żyjemy i pracujemy oraz o Polsce. Zwróćcie uwagę, że nasz egoizm powinien być taki naturalny, zdrowy i twórczy, zmuszający do działania na rzecz rozwoju Polaków i Polski.

Co ja z tego będę miała, będę miał? Co z tego wyniknie dla mojej rodziny, miejscowości i Polski, gdy oddam głos na takiego, a nie innego polityka, na taką, a nie inną partię?

Żeby patrzeć na sprawy z punktu widzenia naszych indywidualnych korzyści, korzyści dla małych społeczności oraz dużych grup obywateli Polski, trzeba mocno stąpać po ziemi. Emocjami nie da się łatać dziur w drogach, ani rozwiązywać jakichkolwiek innych problemów. Trzeba oprzeć się o konkrety, konkretne plany działania.

W poprzednim materiale zwracałam uwagę na podatki
, które powinny być obowiązkowym elementem w programie każdej partii. Uważam, że plany powinny obejmować rozwiązania systemowe, a nie skupiać się na jakiś odpisach, darowiznach czy formularzach rozliczeniowych takiego czy innego podatku, które są jakimiś maleńkimi szczegółami wielkiej układanki, jaką jest system podatkowy.

Plany z którymi partie idą do wyborów powinny obejmować kluczowe dziedziny w rządzeniu państwem
, powinny wskazywać sposób postrzegania danej dziedziny życia przez partię, wyznaczać kierunki działania, wskazywać proponowane rozwiązania w sprawach najważniejszych, kluczowych.

Gdy obserwuję polskich polityków, przeglądam strony internetowe poszczególnych partii, to przypomina mi się fragment książki S. R. Coveya ”Zasady działania skutecznego przywódcy”:

”Czy można przez dwa tygodnie nie doić krowy, a potem nadrobić to jednym szaleńczym zrywem? Czy można ?zapomnieć? zasiać ziarna na wiosnę, potem zabawiać się całe lato, żeby poważnie zabrać się do pracy jesienią i mimo wszystko zebrać plony? Można się śmiać z tak absurdalnej postawy w rolnictwie, wykazując ją jednocześnie podczas studiów i ucząc się tylko dla stopni, których potrzebujemy, żeby dostać pożądaną pracę”.

W polityce i życiu publicznym również obowiązuje naturalne prawo zbioru.
Bez teoretycznych podstaw, znajomości przynajmniej podstawowych pojęć istotnych w życiu publicznym, bez planowania pracy panuje chaos. Przedstawiciele elit politycznych działają od przypadku do przypadku, od pomysłu do pomysłu. Życie publiczne nie jest najlepszym miejscem do uprawiania radosnej twórczości, prowadzi do ogromnego zamieszania, mylenia pojęć i zachowań.

Partie zwane prawicowymi narzucają nam więcej podatków i uchwalają podatki wyższe niż były w komunizmie. Partia zwana liberalną steruje centralnie i ręcznie czym się da, w tym oświatą, gdzie nauczycielom większość rozwiązań narzuca się odgórnie z poziomu ministerstwa.

Brak elementarnej wiedzy i systematycznej pracy doprowadziły do tego, że zamiast stąpać mocno po ziemi w polskim życiu publicznym stoimy na głowach.

Wszechobecnymi propagandą i manipulacjami, debatami o debatach przedstawiciele elit politycznych i wiodących mediów próbują odwrócić uwagę od spraw najważniejszych, takich jak brak kompetencji u przedstawicieli elit politycznych, brak programów, brak wizji rządzenia, barak szacunku do zwykłego człowieka i prawa, ogromny dług publiczny.

Jaka jest oferta polityczna w 2011 roku dla wymagających wyborców? Jaka jest oferta polityczna w 2011 roku dla Polski?

Dla mnie oferta jest mało zrozumiała, zakrzykiwana debatami o debatach, przedstawiana poprzez krótkie spoty i zdjęcia z których nie wynikają żadne konkrety, wizje, plany na przyszłość. Większość propozycji jest bardzo przypadkowa, spontaniczna co w polityce jest zjawiskiem negatywnym. Często propozycje rozwiązań są odpowiedziami na oferty przeciwników politycznych, nie są skutkiem przemyślanych, konsekwentnych działań polityków i partii politycznych.

Korzystajmy z konstytucyjnych praw

Trudno doszukać się oferty politycznej dla wymagającego wyborcy, która była by jasna spójna i logiczna. Trudno doszukać się oferty politycznej dla Polski, która oparta byłaby na wizji rozwoju dla ludzi i kraju. Partie nie dbają o rzeczowy, przekonujący przekaz tylko zatracają się w reklamie przedwyborczej.

Co to jest polityka?

Barbara Berecka

This entry was posted in Demokracja i wolność, Demokracja po polsku, Dyskusje społeczno - polityczne, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia, Komentujemy na bieżąco, Najważniejsze wiadomości, Państwo prawa, współdziałanie i współpraca, Życie społeczno-polityczne and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.