Co to jest ojczyzna?

Ojczyzna według ”Słownika języka polskiego” PWN: ”1. ?kraj, w którym się ktoś urodził, którego jest obywatelem lub z którym jest związany więzią narodową?
2. ?miejscowość, kraj, gdzie coś powstało lub gdzie występuje?”.

Co to jest patriotyzm?

Według ”Wikipedii”: ”Ojczyzna ? termin o dwojakim znaczeniu, odnoszącym się do przestrzeni istotnej dla pojedynczego człowieka (jednostki) bądź zbiorowości (narodu), wyznaczone zwłaszcza miejscem urodzenia tych osób, ich zamieszkiwaniem przez istotną część życia, czy miejscem pochodzenia ich przodków bądź rodziny. Na podstawie teorii Stanisława Ossowskiego[1] wyróżnia się ojczyznę prywatną i ojczyznę ideologiczną. Pierwszą z nich jest przestrzeń wyznaczona miejscem urodzenia czy zamieszkiwania pojedynczego człowieka, druga ? wspólnym terytorium narodowym. W myśl tych założeń ludzie należący do jednego narodu mogą mieć różne ojczyzny prywatne, wspólna jest dla nich natomiast ojczyzna ideologiczna. Członkowie danego narodu mogą mieć jednak różne koncepcje ojczyzny ideologicznej oraz w różnoraki sposób artykułować swą przynależność do danej wspólnoty narodowej.

Jednostkę i naród łączy z ojczyzną często pozytywna więź emocjonalna, wówczas w piśmie wyraz ten pisany jest wielką literą: Ojczyzna, co podkreśla czyjś szacunek wobec jego ojczyzny. Pojęciem korelującym z ojczyzną prywatną jest termin mała ojczyzna”.

Pojęcie ojczyzna ma ogromne zabarwienie emocjonalne i na pewno przez każdego z nas rozumiane jest troszeczkę inaczej. W wymiarze dużej Ojczyzny, kraju różnice w rozumieniu pojęcia nie będą zbyt duże.
W wymiarze małych ojczyzn ogromny wpływ na znaczenie pojęcia mają zmiany sposobu życia, a nawet rodzaj własności. Czym innym będzie ojczyzna dla osób, które nie mają swojej ziemi, swoich mieszkań czy domów.
Spotkałam się z takim bardzo dosłownym określeniem, że ojczyzna, to ziemia, gospodarstwo przejęte od ojców (rodziców).

Barbara Berecka

This entry was posted in Co to jest...?, Demokracja i wolność, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia, Życie społeczno-polityczne. Bookmark the permalink.

3 Responses to Co to jest ojczyzna?

 1. de.ofm-wiki.info says:

  I was excited to discover this great site. I want to to
  thank you for ones time for this particularly
  fantastic read!! I definitely loved every part of it and i also have you saved to fav to
  check out new stuff on your site.

 2. Eniu says:

  Dzięki za pomoc , bardzo te słowa przydały mi się na maturę. Wielki kciuk w górę za włożoną w to pracę 😉

 3. Magda L says:

  Witam serdecznie. Naprawdę cieszę się, że trafiłam w ten zakątek sieci. Stało się to przypadkowo w trakcie przekopywania neta w poszukiwaniu informacji o turystyce. Dobrze wiedzieć, że ktoś porusza interesującą mnie tematykę i to na dodatek robi to w fajny sposób. Mam nadzieję, że dostęp do takich treści nie będzie blokowany lub limitowany po niedawnym podpisaniu umowy ACTA przez Polskę :( P.S. Jeśli mogłabym się do czegoś przyczepić to można by jeszcze troszkę popracować nad szatą graficzną. Pozdrawiam Magda

Comments are closed.