Tym razem nie będzie kolejnego strajku na kolei

Polityka społeczna

Intera.pl za PAP poinformowała:
”Nie będzie kolejnego strajku w Przewozach Regionalnych, zapowiadanego na piątek i sobotę. W środę późnym wieczorem związki zawodowe porozumiały się z zarządem spółki, zarówno w kwestii podwyżek jak i innych stawianych postulatów.

Jak poinformowała prezes Przewozów Regionalnych Małgorzata Kuczewska-Łaska, pracownicy spółki – oprócz podwyżki w wysokości średnio 120 zł, którą dostali w sierpniu br., dostaną jeszcze średnio o 130 zł więcej od lipca 2012 r. i o 30 zł więcej od początku 2013 r.

Więcej na ten temat

Strajk pracowników Przewozów Regionalnych

Związkowcy domagali się, by podwyżka w lipcu 2012 r. była bezwarunkowa, twierdząc, że przewiduje to środowa decyzja rady nadzorczej PR. Zarząd stał z kolei na stanowisku, że podwyżka ta zależeć będzie od sytuacji finansowej spółki.

W końcu – jak powiedziała po rozmowach prezes Kuczewska-Łaska – uzgodniono, że podwyżki z 2012 i 2013 r. zostaną poprzedzone „analizą i zatwierdzeniem przez organy korporacyjne spółki”. Podkreśliła jednak, że w porozumieniu zapisano, iż podwyżki wyczerpują zakres sporu zbiorowego.

– Udało nam się osiągnąć bardzo trudny kompromis. Zarząd PR, mając głównie na myśli to, żeby nie dopuścić do strajku i żeby nie było kłopotów dla pasażerów, wykazał bardzo dużo dobrej woli. Tak dużo, że związkowcy zaakceptowali wszystkie zapisy porozumienia – mówiła prezes PR.

– W tym porozumieniu wycofaliśmy się z organizacji strajku. Oprócz porozumienia dotyczącego podwyżek płac uzgodniliśmy, że do połowy września minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zwoła „szczyt kolejowy”, który dotknie najistotniejszych problemów polskiego kolejnictwa w sferze przewozów pasażerskich z korzyścią dla podróżnych. Wszyscy – zarządzający i pracownicy – jesteśmy przekonani, że jest miejsce dla transportu kolejowego w Polsce i polscy pasażerowie mogą korzystać z kolei na poziomie europejskim – powiedział z kolei szef Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek.

Związkowcy domagali się też wycofanie się z planowanych zwolnień w oddziale śląskim oraz wstrzymania dzierżawy składów dla regionalnej spółki Koleje Śląskie. Zarząd na te postulaty przystał.

Związkowcy mówili, że każda ze stron wychodzi z rozmów z niedosytem, bo obie ustąpiły w pewnych kwestiach, ale nie ma przegranych i wygranych. – Wygrali pasażerowie – stwierdził szef kolejowej „Solidarności” Henryk Grymel” – czytamy w Interii.pl

Potencjał społeczny

Jak widzimy, tym razem presja ze strony zwykłych ludzi przyniosła wymierne skutki zarówno w sferze płac jaki organizacji funkcjonowania spółki.

24 – godzinny strajk pracowników PKP Przewozy Regionalna

Nie znam się na kolei. Nie wiem czy zwarte porozumienie przyczyni się do uporządkowania spraw i rozwoju firmy.
Mnie interesuje temat od strony społecznej. W tym przypadku aktywność doprowadziła do uzgodnienia oczekiwanych zmian. To jest przykład na to, że nie można liczyć na cud i czekać z założonymi rękami.

Barbara Berecka

This entry was posted in Demokracja i wolność, Najważniejsze wiadomości, współdziałanie wychowanków, Życie społeczno-polityczne. Bookmark the permalink.