To są konkrety

POLITYKA SPOŁECZNA                            

W poprzednim materiale cytowałam  jednego z internautów, dzisiaj pozwolę sobie jeszcze zacytować kolejną część z tego samego komentarza ” Piszesz mądrze i ciekawie, ale brakuje mi w Twoich artykułach konkretów. Do wyborów parlamentarnych został zaledwie rok, a my nadal nie mamy na polskiej scenie politycznej jakieś przeciwwagi dla POPiSu…” napisał Pacmann.

Może najpierw druga kwestia. Nie ma przeciwwagi bo ludzie ciągle liczą, że ktoś za nich załatwi wspólne sprawy. Kolejny problem, to ogromny brak zaufania, który jest skutkiem ustawicznego oszukiwania ludzi przez klasę polityczną. Nie potrafimy, boimy się stworzyć sami faktycznej alternatywy dla obecnych elit politycznych. Obecna klasa polityczna bardzo perfekcyjnie wykorzystuje istniejący stan rzeczy.

Myślę, że wiele osób ma podobne zdanie, jak przedstawione w zacytowanym  komentarzu, iż w moich tekstach jest mało konkretów.  Mam przekonanie zupełnie inne niż komentator. W tym co piszę jest bardzo dużo konkretów, tylko trzeba na sprawy patrzeć z odpowiednim nastawieniem, do którego postaram się przekonać przynajmniej część czytelników.

Na początek mam takie pytanie – czy oczekujecie faktycznej demokracji, czy wolicie aby Wami ustawicznie ktoś sterował? Nie przypadkowo na stronie zamieściłam materiał na temat demokracji, jako jeden z pierwszych. Pamiętacie, w demokracji państwo nie powinno zbyt mocno ingerować w życie człowieka? Zwykli obywatele w demokracji muszą mieć dużo swobody, powinni również mieć możliwość zgłaszania swoich propozycji, uwag dotyczących spraw wspólnych. Zawsze staram się o tym pamiętać.

Jeżeli człowiek powinien mieć dużo swobody, to nie można mu zbyt wiele narzucać gotowych rozwiązań. Jeżeli zajmiemy się analizą niezbędnych zmian w funkcjonowaniu państwa uwzględniając postulat swobody dla zwykłych obywateli, to możemy jedynie sugerować zmiany w sprawach fundamentalnych. Szczegóły pozostawić musimy każdemu człowiekowi indywidualnie i poszczególnym społecznościom, niech szukają rozwiązań korzystnych dla nich indywidualnie lub w grupach. Myślę, że nikt nie wie, jak byłoby najlepiej w poszczególnych dziedzinach, ja na pewno takiej wiedzy nie mam.

Jeżeli piszę, że trzeba edukować ludzi w zakresie wiedzy obywatelskiej, przygotowywać do życia, to są konkrety. Jak od strony technicznej będzie prowadzona taka edukacja, to jest praca dla specjalistów.  Jeżeli chodzi o sprawy wychowania polecam lekturę mojej autorskiej strony iskra.ehost.pl. Istotą moich postulatów jest  zastąpienie treści nie bardzo wiadomo komu i do czego przydatnych, kształceniem opartym na jasno określonych celach.  Wszelką działalność edukacyjną, podobnie jak każdą działalność człowieka trzeba rozpoczynać od odpowiedzi na pytania: po co, to będziemy robić, jakie cele zamierzamy osiągnąć? Do problematyki będę oczywiście jeszcze wracać, myślę, że głównie na iskra.ehost.pl. Czy nie uważacie, że z konstytucją, prawem administracyjnym i cywilnym młode pokolenie powinno być zapoznawane od najmłodszych lat? Czy to nie są konkrety, że zwykli obywatele powinni być edukowani z zakresu podstaw państwa prawa i demokracji, przygotowywani do wykonywania określonych zawodów od strony praktycznej?

Kolejna sprawa zasugerowana na stronie, to państwo prawa. Ustalamy zasady i się ich trzymamy. Czy to nie jest konkret? Pomyślcie, ile łatwiej było by nam żyć, prowadzić firmy, gdyby większość ludzi reprezentujących państwo przestrzegało ustalonych zasad. Co można jeszcze bardziej konkretyzować? Obecnie bardzo wielu światłych ludzi podkreśla, że w zasadzie w Polsce wymiar sprawiedliwości nie spełnia zupełnie nałożonych na niego zadań. Wiem, że natychmiast rodzą się pytania – jak zwalczać patologię? Jak iść w stronę normalności? Według mnie w tym miejscu wracamy do edukacji. Przeciwstawiać patologiom mogą się jedynie świadomi obywatele. Nie może być dalszej zgody na łamanie ustalonych zasad. Wszyscy funkcjonariusze publiczni przyłapani na naruszaniu prawa powinni być karani adekwatnie do naruszonych zasad. Pamiętam taką historię z przed lat, gdzie dyrektor, rada pedagogiczna potwierdzali w dokumentach, że do szkoły systematycznie uczęszcza rodzeństwo, które faktycznie brało udział w zajęciach w innej szkole. Gdy sprawa wyszła na jaw, prokurator orzekł znikomą szkodliwość czynu, kurator oświaty schował problem pod przysłowiowy dywan, obecnie jest posłem, robi karierę polityczną. Finansujący placówkę wójt, oczywiście również nie widział problemu. Tylko nieliczni rodzice i nauczyciele nie potrafili pogodzić się z patologią, takie przecież będą Rzeczypospolite, jakie młodzieży chowanie. Obecnie zbieramy żniwo przymykania oczu na różne świństwa, notoryczne naruszanie prawa. Jak zabieramy się za normalizację sytuacji w zakresie przestrzegania prawa, uważam, iż powinna do dyskusji zgłosić się możliwie duża grupa ludzi. Tu nie chodzi o polowanie na czarownice, tylko ucywilizowanie wymiaru sprawiedliwości, rozpoczynając w szczególności od egzekwowania ustalonych zasad w pierwszej kolejności od funkcjonariuszy publicznych. Mamy przecież posłów, senatorów, Rzecznika Praw Obywatelskich i masę innych instytucji, czas aby łączyli siły i wspomagali zwykłych obywateli. Dość tej hipokryzji i bezprawia w tak zwanym państwie prawa. Do tematu oczywiście będę jeszcze wracała, bardzo liczę na wsparcie ze strony internautów, czekam na komentarze.

Kolejna sprawa, którą zasugerowałam, to bezpieczeństwo. Trzeba odpowiadać sobie na pytania, np.- czy potrzeba nam policjantów do wypełniania sterty papierów, a może do patrolowania ulic? Wydaje mi się, że jedna z kluczowych spraw, którymi powinno zajmować się państwo, to jest właśnie bezpieczeństwo. Tu również bardzo liczę na wsparcie ze strony internautów i nie tylko.

Ostatnio dodałam politykę społeczną, którą uważam trzeba tworzyć od podstaw. Znowu nie istotne jest co myśli taka, czy inna osoba, ważne jest zdanie szerszego grona osób. Ja wiem na pewno, że nie stać Polski na dalsze prowadzenie idiotycznej polityki przeganiania ludzi młodych na emigrację, sztuczne postarzanie społeczeństwa polskiego. Jednym z kluczowych problemów pilnych do załatwienia z punktu widzenia polityki demograficznej i finansów publicznych jest zmiana filozofii systemu ubezpieczeń społecznych. W systemie ubezpieczeń społecznych muszą być uwzględniane również interesy pracujących, w tym ludzi młodych.

Trudno jest mi oszacować, ile osób dojrzało do takiej sytuacji, by państwo było demokratyczne i nie ingerowało nadmiernie w nasze życie? Dłużej nie może być tak, że jest za dużo państwa w państwie, a struktury samorządowe uniemożliwiają samorządność obywateli. Instytucje państwowe powinny jedynie wytyczać główne kierunki działania, pozostawiając dużo swobody w określaniu dalszych celów i działaniu społecznościom lokalnym oraz indywidualnemu człowiekowi.

Prawdziwe wyzwolenie od totalitaryzmu wymaga zmiany mentalności i sposobu działania ludzi reprezentujących państwo. Na dzień dzisiejszy mamy niestety państw, które nie tylko prowadzi nas za rękę, ale również takie, które o wiele za często podgląda i nakazuje nam co mamy robić, nadmiernie ingeruje w nasze życie. Moje propozycje zgłoszone na stronie są bardzo konkretne, ale w aspekcie państwa demokratycznego, a nie totalitarnego, gdzie obywatelowi mówi się co ma robić, jak ma żyć.

BB

This entry was posted in Demokracja i wolność, Demokracja po polsku, Dyskusje społeczno - polityczne, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia, Komentujemy na bieżąco, Państwo prawa, Polityka społeczna, współdziałanie i współpraca, Życie społeczno-polityczne and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.