Sztuką jest umieć słuchać

Zobacz – Współdziałanie wychowanków w organizowaniu życia społecznego szkoły średniej

Żadną sztuką nie jest wydobywać z siebie potoki słów, gdy ma się dar sprawnego formułowania myśli, dar wymowy.

I kto to pisze – warto zapytać.

Tak, wiem mówię, piszę bardzo dużo, ale jednocześnie bardzo staram się wsłuchiwać w to co mówią i piszą inni. Mam wręcz przekonanie, że moje spojrzenie na świat, na różne procesy i zjawiska byłoby znacznie bardziej zawężone, gdybym nie wsłuchiwała się w to, co do powiedzenia, przekazania mają inni. Ja bardzo chętnie, wręcz z ogromną przyjemnością wsłuchuje się w opinie różnych ludzi, bardzo korzystam z ich wiedzy, doświadczenia i ich zasobów.

Sztuka umiejętności słuchania jest bardzo ważna we wszelkiego rodzaju relacjach międzyludzkich.

Jeżeli nie słuchamy innych, nie bierzemy pod uwagę ich zdania, to trudno oczekiwać by stosunki były przynajmniej poprawne, współpraca przebiegała dobrze.
Ciągłe eksponowanie ja, musi obrócić się przeciwko człowiekowi, który słucha jedynie siebie.

W rodzinie domownicy będą czuli się lekceważeni, bo przecież mają swoje zdanie, oczekiwania i potrzeby.

Jeżeli w szkole nauczyciel wie lepiej, nie wsłuchuje się w potrzeby i problemu uczniów – wychowanków, to bardzo szybko będzie miał problemy z poszczególnymi osobami i grupą. Każdy z nas potrzebuje szczerego zainteresowania się nami i naszymi sprawami, a nie ustawicznego modrzenia się, narzucania własnego zdania i rozwiązań.

Prawdziwą plagą w polskim życiu publicznym i polityce jest mentalność niedoboru, brak umiejętności wsłuchiwania się w głosy zwykłych ludzi przedstawicieli tak zwanych elit. Stąd między innymi bierze się podział na oni i my. Bo przecież oni się z nami nie liczą, nie interesują ich nasze potrzeby, nie zależy im również na poznaniu naszego zdania, naszych propozycji rozwiązań, o wdrażaniu naszych pomysłów, rozwiązań trudno nawet marzyć, bo przecież oni robią wszystko ” lepiej” i faktycznie nie pytają nikogo o zdanie.

Zobacz Zróbmy kampanię społeczną

Brak umiejętności słuchania jest między innymi efektem fatalnego szkolnictwa i kompleksów, lęków i fobii. Zbyt mało osób zdaje sobie sprawę, że wsłuchiwanie się w głosy innych nie tylko nie obniży ich pozycji w grupie lecz pozwoli nawet szybciej i dynamicznie rozwijać się. Słuchanie innych to nie jest tylko aktywizacja ludzi z którymi się stykamy, to jest również czerpanie z ich zasobów, wzajemne pobudzanie rozwoju. Gdy członkowie grupy, społeczności lokalnej, kraju mają mentalność dostatku, której efektem może być większa sprawność w działaniu, lepsze wykształcenie faktyczne to tym lepiej dla społeczności i jej rozwoju.

Czytaj więcej – Tylko edukacja i tworzenie miejsc pracy

Barbara Berecka

This entry was posted in Życie społeczno-polityczne. Bookmark the permalink.

One Response to Sztuką jest umieć słuchać

  1. Jacek says:

    Gorzka prawda !!!

Comments are closed.